A może jednak nie kasacja? Kiedy samochód można odratować?
Oddawanie samochodów na złom jest jedną z najlepszych opcji, aby spieniężyć pojazd, który nie nadaje się już do użytku. Mowa tu przede wszystkim o samochodach po wypadkach, które uległy całkowitemu zniszczeniu, autach starych, które są już mocno skorodowane, pojazdów, które nie przeszły przeglądu technicznego lub takich, które zostały zniszczone w inny sposób – poprzez zalanie, spalenie czy też akt wandalizmu. Niekiedy właściciele traktują swój samochód jak członka rodziny, przez co jego oddanie jest dla nich bardzo trudną decyzją. Warto wiedzieć, że w niektórych przypadkach możliwe jest odratowanie auta.
Czy można odratować samochód nadający się wyłącznie na złom?
Odpowiedź na to pytanie brzmi tak, aczkolwiek w większości przypadków będzie to po prostu nieopłacalne. Samochody po wypadkach wymagają kompleksowej naprawy i wymiany praktycznie wszystkich części, co sprawia, że ponowne złożenie tego auta znacznie przewyższy jego wartość. W takiej sytuacji o wiele bardziej opłacalne jest sprzedanie go na auto złom, a zarobione pieniądze przeznaczyć na zakup nowego pojazdu.
W przypadku samochodów, które nie przeszły przeglądu technicznego, można zdecydować się na naprawę. Jeżeli pojazd jest starszy, ale ogólnie zadbany, a uszkodzeniu uległ wyłącznie jeden układ, to można rozważyć jego naprawę i ponowne podejście do badania technicznego. To rozwiązanie może wiązać się z wysokim kosztem, jednak w ogólnym rozrachunku, dla kogoś, kto jest przywiązany do danego auta, jest to najlepsza opcja.
Czy warto ratować samochody przed oddawaniem na złom?
Przeprowadzanie drogich i czasochłonnych napraw ma sens wyłącznie w sytuacjach, kiedy mowa o pojazdach unikatowych, zabytkowych, personalizowanych lub takich, do których właściciele są szczególnie przywiązani.