Co grozi za nielegalne zezłomowanie auta?
Wraka nie porzucimy za miastem i nie zdemontujemy, by sprzedaż niektóre części. Wszystko musi odbywać się zgodnie z prawem. Legalny skup złomu nie przyjmuje starych aut bez koniecznych dokumentów. Zezłomowanie samochodu pozwala uniknąć wysokiej kary. Samochodu nie możemy zdemontować, w celu sprzedaży części i każdy właściciel pojazdu jest tego świadomy.
Co grozi za nielegalne zezłomowanie auta?
Jeśli nasz pojazd nie nadaje się do dalszej jazdy, jego żywot dobiegł końca, oddajemy na złomowisko. Kasacja samochodów odbywa się w sposób legalny, czyli zgodny z ustawą o recyklingu aut. Skup złomu jest miejscem, do którego trafiają zużyte pojazdy lub powypadkowe, nienadające się do dalszej jazdy. Firma Caban Recykling z Łodzi przeprowadza demontaż i dokonuje segregacji poszczególnych elementów. Jeśli właściciel będzie próbował rozebrać na części swój samochód, to może go dużo kosztować. Prawo jest bezwzględne, z uwagi na ochronę środowiska. Kara finansowa jest dotkliwa, bo wynosi od 10 000 do 300 000 zł. Dlatego nie warto narażać się, bo można za to słono zapłacić. Nie ma możliwości, by część elementów wymontować, a resztę wyrzucić.
Dlaczego ważne jest zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu?
Demontaż auta poza firmami, które specjalizują się w tego typu usługach, jest nielegalny. Po oddaniu samochodu na złom otrzymamy potwierdzenie, które nas chroni w razie kontroli. Auto skup wystawia zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu, co pozwala uniknąć kary finansowej. W zaświadczeniu znajduje się oświadczenie o unieważnieniu dowodu rejestracyjnego pojazdu, tablic rejestracyjnych oraz karty pojazdu, jeśli taka została wydana. Warto również pamiętać, że właściciel pojazdu na podstawie zaświadczenia o zezłomowaniu jest zobowiązany w ciągu 30 dni złożyć wniosek o wyrejestrowanie pojazdu. Złomowiska prowadzą rzetelną segregację odpadów, zarówno stałych, jak i płynnych. Działają legalnie i prowadzą recykling zgodny z zasadami ochrony środowiska.