Co zrobić z niesprawnym sprzętem RTV/AGD?
Suszarka do włosów nie działa już tak dobrze, jak po zakupie? Zmywarka przestała domywać naczynia, a kuchenka mikrofalowa nie podgrzewa jedzenia do odpowiedniej temperatury? To oznacza, że posiadany sprzęt po prostu jest niesprawny. W takim przypadku należy oddać go do skupu, gdzie zostanie poddany recyclingowi.
Uwarunkowania prawne w zakresie utylizacji sprzętu elektronicznego
W każdym domu znajdziemy sprzęt RTV lub AGD, który pozwala nie tylko przygotować ulubiony posiłek, zrelaksować się przy filiżance kawy, ale też daje możliwość zrobienia idealnej fryzury na spotkanie z przyjaciółmi. Jednak każde urządzenie może się w każdej chwili popsuć. Co należy zrobić z niesprawnymi urządzeniami elektronicznymi? Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym nie wolno go utylizować wraz z innymi odpadami. To oznacza, że za wyrzucenie telewizora, czy małej lodówki na śmietnik może grozić wysoka kara pieniężna. Jedną z możliwości, która pozwala pozbyć się bezpiecznie niesprawnego sprzętu, jest oddanie go bezpośrednio do skupu lub wyrzucenie do specjalnie oznakowanych śmietników.
Jaki sprzęt można oddać do skupu?
Niesprawny sprzęt elektroniczny powinien zostać poddany recyclingowi. Dlatego, jeśli tylko to możliwe sprzęt AGD lub RTV warto oddać do działającego skupu. Przyjmowane są tam pralki, zmywarki, urządzenia klimatyzacyjne, mikrofalówki, chłodziarki i zamrażarki, żelazka, tostery, opiekacze, a nawet zużyte świetlówki. Wszystkie wymienione sprzęty ze względu na swoją budowę i znajdujące się w nich szkodliwe dla środowiska substancje jak rtęć, kadm, ołów czy chrom, nie powinny być utylizowane w tradycyjnych śmietnikach. Jest to niebezpieczne dla całego ekosystemu.