Czy do zezłomowania pojazdu potrzebujemy prawa jazdy?
W niektórych przypadkach samochód jest już w tak złym stanie, że jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest oddanie go na złom. Często mają miejsce także sytuacje, w których stary, bezużyteczny pojazd został zakupiony wraz z garażem czy działką. Ze względu na to, że oddanie samochodu na złom nie jest tak proste, jak chociażby sprzedaż metalowych elementów na skupie, wiele osób unika tego jak ognia. Tak naprawdę wystarczy załatwienie kilku formalności, aby móc raz na zawsze pozbyć się zagracającego podwórko samochodu.
Czy prawo jazdy jest potrzebne do zezłomowania pojazdu?
Warto pamiętać, że proces złomowania pojazdu musi odbywać się zgodnie z prawem. W innym przypadku może to wiązać się z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami. Wiele osób obawia się, że zezłomowanie pojazdu nie będzie możliwe, jeżeli nie posiadają prawa jazdy lub kluczyka do samochodu. Tak naprawdę ani jedno, ani drugie nie jest niezbędne do złomowania pojazdu. Wystarczą dokumenty, o których mowa poniżej.
Pierwszym krokiem jest dostarczenie pojazdu do stacji demontażu. Zazwyczaj takie pojazdy dostarczane są na lawecie. Podczas oddawania samochodu na złom, konieczne jest okazanie dokumentu tożsamości, dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu lub innego dokumentu, który potwierdza informacje umieszczone w dowodzie rejestracyjnym. W przypadku współwłasności obaj właściciele muszą być obecni.
Auto złom ma obowiązek przyjąć również samochody wyłączone z eksploatacji, ale posiadające numer podwozia, nadwozia lub numer VIN. Ich zadaniem jest także unieważnienie dokumentów samochodu, takich jak dowód rejestracyjny i karta pojazdu, jak również unieważnienie tablic rejestracyjnych. Oddając auto na złom, otrzymuje się zaświadczenie potwierdzające zezłomowanie pojazdu oraz unieważnienie jego dokumentów.