Czy można złomować auto którego nie jest się właścicielem?
Czasem przychodzi taki moment, że nasze ukochane auto nie nadaje się do dalszej eksploatacji i po prostu należy je zezłomować. Czasem nie jest to łatwa decyzja, ponieważ może nam się wydawać, że samochód jest cały czas sprawny, a być może nawet bardzo o niego dbaliśmy i wizualnie nic nie świadczy o tym, że nie można nim jeździć. Oczywiście sam proces złomowania nie jest bardzo skomplikowany. Problem może się pojawić wtedy, gdy właściciel lub właściciele samochodu nie mogą dokonać auto kasacji osobiście. Co wtedy zrobić? W dzisiejszym artykule postaramy się wyjaśnić tę sprawę, czyli wskazać na czym w ogóle polega złomowanie oraz czy można zezłomować pojazd, którego nie jest się właścicielem.
Czym jest w ogóle złomowanie?
Na początek warto ustalić czym w ogóle jest złomowanie auta. Jak sama nazwa wskazuje, jest to uznanie pojazdu za złom, czyli orzeka się prawnie, że pojazd taki nie nadaje się już do użytkowania, w związku z czym musi być poddany tak zwanej kasacji. Oznacza to, że pojazd jest rozbierany i jego niektóre elementy są poddawane utylizacji. Bardzo ważna sprawą jest to, że nie każdy skup złomu może przyjąć pojazd do kasacji. Wynika to z faktu, że właściciel pojazdu oddanego do zezłomowania powinien otrzymać odpowiednią dokumentację potwierdzającą ten fakt. Dokumenty poświadczające zezłomowaniu pojazdu są niezbędne do jego wyrejestrowania oraz odzyskania opłaconego wcześniej ubezpieczenia OC.
Jakie pojazdy poddaje się złomowaniu?
Wspomnieliśmy już, że na złom oddaje się pojazdy, które nie mogą być dopuszczone do ruchu publicznego. Co może być przyczyną takiej sytuacji? Ogólnie jest to określane jako pojazd niesprawny technicznie. Takie określenie może być użyte w stosunku do pojazdu, który nie spełnia pewnych wymogów, które dopuszczają pojazd do eksploatacji. Może to być niesprawny układ spalinowy albo jeszcze inna usterka. Oczywiście, w wielu przypadkach da się usterki takie usunąć i pojazd będzie w pełni sprawny, jednak czasem naprawa albo naprawy mogą przekraczać wartość pojazdu i wtedy możemy stwierdzić, że po prostu auto musimy zezłomować. Czasem może być też tak, że pojazdu nie da się już naprawić, na przykład na skutek korozji newralgicznych elementów pojazdu. Jeszcze inna i to często spotykana opcja to samochód, który po wypadku nie nadaje się już do naprawy, uznano jego pełną kasację i auto musi zostać poddane złomowaniu.
Jak by nie było, pamiętajmy, że to specjaliści - a nie my - orzekają o tym, że auto nie może być dopuszczone do ruchu i robią to na podstawie konkretnych wytycznych.
Złomowanie pojazdu, którego nie jesteśmy właścicielem
Wróćmy jednak do naszego dzisiejszego tematu, czyli tego czy można zezłomować pojazd, którego właścicielem nie jesteśmy. Ogólnie, odpowiedź na to pytanie brzmi: nie! Jest to zresztą całkowicie zasadne, ponieważ nie możemy zarządzać czyjąś własnością. Co jednak zrobić, gdy właściciel pojazdu zmarł albo ma kilku właścicieli? W takich sytuacjach często wymagane są odpowiednie dokumenty. Gdy pojazd ma kilku właścicieli, to powinni oni wszyscy być obecni podczas złomowania. Jednak, jeśli z jakichś względów nie jest to możliwe, to jeden ze współwłaścicieli posiadając odpowiednie pisemne upoważnienie, które zawiera dane z dowodu osobistego nieobecnej osoby lub osób i ich czytelny, odręczny podpis, może sam zezłomować pojazd.
Sytuacja, gdy właściciel pojazdu zmarł, jest trochę inna. Zezłomować taki pojazd może jedynie osoba, która dostała go w spadku po zmarłym na mocy testamentu lub postanowienia sądu albo notariusza. Jednak osoba tak musi najpierw przerejestrować auto na siebie i dopiero potem może je zezłomować i wyrejestrować. Jeśli natomiast jest kilku spadkobierców, a pojazd nadaje się wyłącznie do kasacji, to spadkobiercy mogą upoważnić do przejęcia pojazdu i dalszych kroków z nim związanych jedną osobę, która zezłomuje pojazd.