Czy niesprawny pojazd podlega ubezpieczeniu OC?
Każdy pojazd podlega ubezpieczeniu OC. Nawet jeśli jest niesprawny technicznie i nieużytkowany po drogach publicznych właściciel ma obowiązek wykupienia polisy.
Czy niesprawny pojazd podlega ubezpieczeniu OC?
Każdy pojazd zarejestrowany musi mieć wykupioną polisę OC. Jeśli właściciel pojazdu zapomni przedłużyć ubezpieczenie lub z innego powodu nie wykupi obowiązkowego OC, grozi mu kara ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG dane o zawartych ubezpieczeniach OC otrzymują z towarzystw ubezpieczeniowych. Jeśli jesteśmy posiadaczami pojazdu niesprawnego, niedającego się do użytku, to możemy go zezłomować. Przepisy jednoznacznie nie określają, kiedy samochód nadaje się na złomowisko, decyzje podejmuje właściciel. Czasami koszty naprawy niesprawnego samochodu lub po kolizji koszty naprawy przewyższają jego wartość, warto odwiedzić stację demontażu. CabanRecykling to firma zajmująca się złomowaniem pojazdów, skupują auta niedające się do dalszej eksploatacji. Działają zgodnie z prawem i wystawiają zaświadczenie o kasacji auta. Wówczas mamy prawo wyrejestrować pojazd i wypowiedzieć umowę z ubezpieczycielem. W innym przypadku brak wykupionej polisy OC podlega karze grzywny.
Kary za brak OC
W polskim prawie brak polisy OC jest możliwy tylko i wyłącznie, jeśli:
- pojazd sprzedamy,
- zezłomujemy,
- wywieziemy z kraju i sprzedamy za granicą,
- utracimy w pożarze bądź kradzieży,
- jesteśmy właścicielami pojazdu zarejestrowanego jako historyczny.
Pojazd historyczny to taki, który ma minimum 25 lat i uznany jest przez rzeczoznawcę samochodowego za pojazd unikatowy. Na podstawie specjalnych przepisów musi być wpisany do rejestru zabytków ruchomych. Posiadacz takie samochodu jest zwolniony z posiadania całorocznej polisy OC, może ją wykupić jedynie na czas, kiedy będzie poruszał się po drogach publicznych. Najkrótszy czas wykupienia ubezpieczenia OC to 30 dni. Wysokość kar uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.