Jakim wyposażeniem powinny dysponować stacje demontażu pojazdów?
Stacje demontażu pojazdów zajmują się ich złomowaniem, ale również dbają o zabezpieczenie środowiska naturalnego. Oznacza to, że te, które nie nadają się już do udziału w ruchu muszą być odpowiednio potraktowane. Kluczowe jest wymontowanie elementów, które mogą być ponownie wykorzystane, ale również zabezpieczenie tych, które mogą powodować zagrożenie dla środowiska, jak np. płyny.
Co powinno znaleźć się na wyposażeniu stacji demontażu pojazdów?
Dokładne wyposażenie stacji demontażu pojazdów uzależnione jest od prac, jakie są wykonywane w danym miejscu. Przede wszystkim działania specjalistów nastawione są na ekologię, w związku z tym kluczowe jest przekazanie do recyklingu, jak największej ilości elementów. W tym celu trzeba je odpowiednio oddzielić od reszty auta. W związku z tym pośród niezbędnego wyposażenia muszą znaleźć się m.in.: wycinarki do szyb, dezaktywator poduszek powietrznych, nożyce hydrauliczne, pracy do kół, podnośniki i stojaki, zbiorniki magazynowe, a także stacje osuszania płynów, oleju, paliwa, instalacji LPG i klimatyzacji.
Oddanie auta do takiego miejsca, jest jedyną dopuszczalną formą demontażu pojazdu. Nie wolno rozbierać go samodzielnie i sprzedawać pojedynczych części. Wynika to z faktu, że brak odpowiedniego sprzętu i umiejętności może prowadzić do zanieczyszczeń środowiska naturalnego. W stacji demontażu pojazdów proces ten odbywa się profesjonalne i w kontrolowanych warunkach, bo ich działalność jest regulowana prawnie.
Sprzedaż samochodu na złom
Notujemy dziś duży postęp technologiczny, czego konsekwencją jest również to, że wiele starszych aut trafia na złom, bo zwyczajnie nie nadają się do dalszego użytku, nie spełniają norm ekologicznych i są niekomfortowe dla właścicieli. Musimy jednak pamiętać, że są to pojazdy mechaniczne i ich utylizacja nie jest prostą sprawą. Również jako konsumenci musimy w tej kwestii trzymać się obowiązujących przepisów. W związku z tym złomowanie auta powierzamy profesjonalnej firmie.