Kasacja samochodu w świetle prawa
- Szczegóły
Nowe samochody z dużym uszkodzeniem lub bardzo stare pojazdy często nie nadają się już do sprzedaży. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem okazuje się być kasacja. Jeśli rozważasz złomowanie auta sprawdź, jak wygląda jego demontaż w świetle prawa.
Przebieg kasacji samochodu
Wyrejestrowanie pojazdu określone jest w prawie o ruchu drogowym. Jedną z takich sytuacji jest kasacja samochodu w uprawnionej do tego stacji demontażu. Złomowanie składa się z czterech głównych etapów, które następują w odpowiedniej kolejności:
- Dostarczenie pojazdu do punktu kasacji.
- Wydanie właścicielowi pojazdu zaświadczenia o przyjęciu auta do kasacji.
- Wystawienie protokołu w trzech egzemplarzach protokołu niezbędnego do wyrejestrowania auta oraz wypowiedzenia umowy OC.
- Złożenie wniosku o wyrejestrowanie pojazdu w wydziale komunikacji urzędu gminy lub miasta.
Na demontaż auta trzeba przygotować odpowiednie dokumenty, w tym dowód rejestracyjny lub inny dokument potwierdzający dane pojazdu oraz umowę kupna. Jeżeli samochód jest kupiony na firmę konieczne będzie również przedstawienie wpisu do CEIDG. Pojazd przeznaczony do demontażu musi posiadać numer VIN lub numer nadwozia, podwozia lub ramy. Według prawa, wniosek o wyrejestrowaniu pojazdu można złożyć 30 dni od otrzymania dokumentów z kasacji.
Kary za nielegalne złomowanie
Samochód przeznaczony do kasacji musi być w miarę kompletny. Istotnym czynnikiem jest przede wszystkim masa pojazdu, która nie może być mniejsza niż 90% wagi podanej w dowodzie rejestracyjnym. Jeżeli waga jest mniejsza stacja może ubiegać się o kary za brakujące kilogramy. W razie złomowania auta na własną rękę lub w nielegalnych miejscach można zapłacić karę w wysokości 10-30 tys. złotych.