Które części złomowanych aut nadają się do ponownego wykorzystania?
Wypadki i stłuczki zdarzają się niestety codziennie. Samochody po wypadku często muszą zostać zezłomowane, gdyż jako całość nie nadają się do dalszego poruszania się po drogach. Nie oznacza to jednak, że każda część takiego samochodu nadaje się już jedynie na skup złomu. Wiele z nich pozostaje nieuszkodzonych, a co za tym idzie, nadają się one do ponownego wykorzystania. Które konkretnie części złomowanych aut, mogą zostać ponownie wykorzystane?
Recykling samochodów
Takie odzyskiwanie i ponowne wykorzystanie części ze złomowanego pojazdu jest rozwiązaniem proekologicznym. Na dodatek, części używane potrafią być znacznie tańsze od nowych, a niejednokrotnie są tak samo lub prawie tak samo dobre. Zdarza się przecież, że poważnej kolizji ulegnie samochód zaledwie roczny lub dwuletni. Ubezpieczalnia może wówczas zadecydować o szkodzie całkowitej, czyli zezłomowaniu takiego auta, mimo iż wiele jego części mechanicznych nie zostało w ogóle uszkodzonych. Zatem które konkretnie części można wykorzystać ponownie? Jest ich naprawdę sporo, od elementów blacharskich, przez wyposażenie wewnętrzne aż po części układu napędowego:
-
silniki wraz z ich elementami - wymiana silnika to jeden z poważniejszych kosztów naprawy samochodu. Dlatego kupno dobrego silnika wyjętego z pojazdu, który został zezłomowany, pozwala nam naprawdę wiele zaoszczędzić;
-
skrzynie biegów;
-
elementy karoserii;
-
lampy;
-
alternatory;
-
rozruszniki;
-
świece;
-
opony czy felgi.
Wszystko to, jeżeli tylko nie zostało uszkodzone, nadaje się do ponownego wykorzystania. Nie nadają się do tego jednak: elementy instalacji gazowej, poduszki powietrzne, systemy bezpieczeństwa, klocki i tarcze hamulcowe czy płyny eksploatacyjne. Ich ponowne użycie mogłoby prowadzić do stworzenia niebezpiecznej sytuacji na drodze lub mieć negatywny wpływ na środowisko.
Kto może odzyskiwać części ze złomowanych pojazdów?
Nie każdy może to zrobić. Według prawa takiego recyklingu dokonać może jedynie Stacja Demontażu Pojazdów posiadająca do tego uprawnienia. Tam sprawdzany jest stan wizualny i techniczny samochodu oraz określa się, które podzespoły mogą zostać odzyskane. Usuwane są także materiały niebezpieczne, takie jak akumulator czy poduszki powietrzne. Stacja Demontażu musi wówczas zadbać także o sprawy urzędowe: unieważnienie tablic rejestracyjnych, dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu, jeśli była ona wydana. Firmy legalnie złomujące auta wystawiają dokumenty poświadczające zezłomowanie pojazdu, dzięki którym właściciel może na przykład ubiegać się o odzyskanie opłaconego OC.
Nielegalny recykling
W naszym kraju mamy niestety do czynienia z nielegalnym recyklingiem samochodów na ogromną skalę. Szacuje się, że zaledwie połowa, a może nawet co trzeci samochód jest złomowany legalnie. Reszta rozbierana jest na polskich podwórkach, a pozyskane w ten sposób części trafiają z powrotem na rynek bez przeprowadzenia jakichkolwiek badań bezpieczeństwa. Kupowanie takich części od osób prywatnych może być zatem bardzo niebezpieczne. Dlatego warto sprawdzać, czy pojazd, z którego pozyskane zostały części, został zezłomowany w legalny sposób i czy posiada oświadczenie o zezłomowaniu. Tylko wówczas możemy mieć pewność, że części nadają się do ponownego użytku i nie zagrażają bezpieczeństwu ruchu drogowego.