Możliwości wykorzystania złomu stalowego
Stal jest jednym z najpopularniejszych stopów, wykorzystywanym w wielu gałęziach przemysłu. Produkowane są z niej zarówno przedmioty użytku codziennego, jak i różnego rodzaju konstrukcje czy części do maszyn. Co ważne, po przetworzeniu stal nie traci swoich właściwości, dlatego też można bez przeszkód poddawać go recyklingowi. Wiele przedsiębiorstw podczas pracy produkuje sporo złomu stalowego. Także osoby prywatne często zastanawiają się, co można zrobić ze złomem stalowym, który zagraca podwórko lub garaż.
W jaki sposób można wykorzystać złom stalowy?
Do złomu stalowego zalicza się stalowe elementy konstrukcji, nieskorodowane blachy, wióry stalowe, pręty, rury, kształtowniki, profile i inne tego rodzaju elementy. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się złomu stalowego jest oddanie go do skupu złomu. Dzięki temu niepotrzebne stalowe śmieci nie będą zanieczyszczać otoczenia. Takie działanie jest również ogromnie ważne ze względu na środowisko – ponownie wykorzystując stal, można zaoszczędzić nieodnawialne zasoby naturalne jak żelazo i węgiel, a także energię i wodę, które należałoby zużyć do wytworzenia nowego surowca.
Dodatkowo obniżenie przemysłowej produkcji stali pozwala na zmniejszenie emisji szkodliwych substancji wpływających negatywnie na jakość powietrza. Decydując się na oddanie złomu do skupu, można dodatkowo podreperować domowy budżet – często teoretycznie niewielka stalowa część ważyć kilka kilogramów, co przyniesie całkiem korzystny zysk praktycznie bez wysiłku.
Po przekazaniu złomu stalowego na skup jest on rozdzielany na dwie kategorie: wsadowy oraz niewsadowy. Pierwszy z nich może trafić bezpośrednio do hut, gdzie zostanie przerobiony, natomiast drugi najpierw musi zostać obróbce termiczno-mechanicznej. Ze złomu stalowego wykonuje się elementy maszyn i konstrukcji budowlanych, które niczym nie odbiegają od tych wykonanych z dopiero co wyprodukowanej stali.