Złom czy youngtimer? Jak rozpoznać różnicę?
Między złomem a zabytkowym autem niejednokrotnie występuje cienka granica - zwłaszcza w przypadku youngtimerów. W związku z tym przed zakupem, sprzedażą lub złomowaniem pojazdu warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, aby móc w pewnym stopniu rozpoznać różnicę między zabytkowym klasykiem a niefunkcjonalnym wrakiem.
Czym jest youngtimer?
Terminem youngtimer nazywane są pojazdy, które zostały wyprodukowane mniej więcej 15-25 lat temu. Trudno jednoznacznie określić ramy czasowe, aczkolwiek są to samochody, które należą do starszych modeli, a jednocześnie są młodsze od klasycznych zabytkowych aut, czyli tzw. oldtimerów. Charakterystyczne dla youngtimerów jest to, że zastosowane przy produkcji technologie znacznie różnią się od tych praktykowanych obecnie. Ich budowa może się różnić np. silnikiem chłodzonym powietrzem i wieloma innymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi.
To czy dany samochód zalicza się do youngtimerów nie zależy jednak jedynie od wieku i konstrukcji. Auto powinno charakteryzować się pewnego rodzaju unikatowością, bowiem współcześnie na ulicy można spotkać wiele pojazdów, które spełniają kryterium wiekowe - nie wszystkie jednak można nazwać youngtimerami. Istotna jest popularność pojazdu przy jednocześnie rzadkim jego występowaniu. Tym bardziej powszechny i używany do dzisiaj model, tym mniejsza szansa, że będzie on uznany za zabytkowy - w takim przypadku lepiej oddać samochód do skupu aut, w którym zostanie odpowiednio wyceniony.
Na co zwracać uwagę przy starszych autach?
Aby poprawnie rozpoznać potencjał pojazdu, należy mieć dużą wiedzę z zakresu motoryzacji. Dla amatora trudno jednoznacznie ocenić, który samochód nadaje się jedynie na złom, a który może stanowić większą wartość. Należy jednak zwrócić uwagę na najważniejsze czynniki, które mogą o tym decydować.
Po pierwsze warto pamiętać, że w pierwszej kolejności nie powinny decydować względy estetyczne - dużo ważniejszy jest ogólny stan techniczny auta. W przypadku gdy auto jest niezdolne do przejścia obowiązkowych okresowych badań technicznych, usterki są niemożliwe do usunięcia, a części zamienne są niedostępne lub nieopłacalne - prawdopodobnie samochód należy uznać za złom, który nadaje się jedynie do kasacji. Przed podjęciem decyzji warto jednak uzyskać profesjonalną opinię od firmy, która zajmuje się złomowaniem, sprzedażą i skupem pojazdów. Na koniec warto wspomnieć, aby zwrócić uwagę, czy na danym pojeździe nie występuje korozja. Niezależnie od modelu pojazdu, stanu technicznego i innych parametrów, rozległa rdza może dyskwalifikować auto jako zabytkowe.